Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 UČIVO 

*Učebňa bola ešte prázdna, tak si pani profesorka začala vykladať pomôcky, ktoré potrebovala. Boli to väčšinou veci, ktoré sa používali ešte pri vzniku ríše.*
Dobrý deň *pozdraví pani profesorka svoju triedu.* Dnes sa budeme učiť o najstaršom veku krajiny a o ľuďoch, ktorý tu vtedy žili. Takže niečo o ľuďoch: Chudobní bývali v krásnych, no malých domčekoch. Jedávali len to, čo vychovali, vypestovali alebo ulovili. Zvieratá chovali v maštaliach, ktoré boli pristavané k domu.

Bohatí ľudia žili tiež v pekných domoch, ale tie boli veľké. Oni jedli všeličo možné od výmyslu sveta, často krát to boli potraviny dovážané aj z druhej strany krajiny. Jedlo im pestovali chudobní obyvatelia. Bola to ich obživa. Tu vám ukážem niektoré nástroje, ktoré sa používali na obrábanie pôdy. *Profesorka Mesiačiková dala všakovaké  pomôcky kolovať po triede a pokračovala.* Samozrejme sa to dalo čarami, lenže nie každý si mohol dovoliť chodiť do školy, a preto často chudobní obyvatelia nevedeli čarovať.  A teraz ešte k najstaršiemu veku krajiny. Viete si predstaviť, že by ste žili na začiatku stvorenia sveta a našej krajiny? Asi nie, no skúste mi opísať, ako si to predstavujete. * niekoľko neistých žiakov zdvihlo ruku a postupne povedali svoj názor*. Áno, máte pravdu, krajina bola pustá, bez zelene, skoro celá plocha bola pokrytá vodou. Ale nejaký život tu predsa musel byť, nie? pýtal sa jeden žiak. Však ako by sme sa tu dostali? Dobrá otázka, a tu je ľahká odpoveď: Na začiatku bol život, ale žili tu iba baktérie. To znamená, že my sme sa zrodili z baktérií. Nie, netvárte sa tak zhrozene! No fajn, nabudúce sa pozrieme do starovekých miest a dedín. Tu je úloha a môžete ísť.
Domáca úloha:
1. Kde žili chudobní ľudia?
2. Kde žili bohatí ľudia?
3.Vedela väčšina chudobných čarovať?
4.Opíšte mi, ako podľa vás vyzerala krajina na začiatku vekov!
(nemusí to byť dlhé, ale nech je to výstižné a pekne spracované)

Správne odpovede mi posielajte odpovedníkom alebo na efjka.opica@post.sk